Kasa i drukarka

Ważną decyzją, podejmowaną przez osobę prowadzącą firmę przed zakupem urządzenia fiskalnego, jest wybór między kasą, a drukarką fiskalną. Poznanie istotnych różnic między nimi, jest ważne by wybrać opcję najlepiej dostosowaną do potrzeb naszej działalności.

Kasa fiskalna
Kasa fiskalna jest urządzeniem przeznaczonym do samodzielnej pracy. Całość danych może zostać zaprogramowana na kasie, bezpośrednio z klawiatury urządzenia. Kasa pozwala na prowadzenie sprzedaży bez konieczności używania dodatkowego sprzętu oraz drukowanie raportów i innych zestawień. Można ją również podłączyć do komputera, co pozwoli zaimportować do programu sprzedażowego raport sprzedaży z kasy fiskalnej. Z tego raportu korzysta np. program SubiektNEXO oraz SubiektGT za pośrednictwem modułu KasiarzGT.
W przypadku kasy fiskalnej użytkownik może samodzielnie zaprogramować w razie potrzeby dodatkowe artykuły oraz usługi.
Kasy fiskalne można zaliczyć do kategorii urządzeń mobilnych co pozwala na wykorzystanie ich przy sprzedaży towarów i usług w miejscach takich jak food trucki , stragany , imprezy plenerowe , miejsca bez dostępu do zasilania.
Kasy fiskalne takie jak POSNET MOBILE doskonale sprawdzają się jako urządzenia do sprzedaży biletów komunikacji miejskiej oraz urządzenia do poboru opłat na parkingach.
Ich wielką zaletą są niewielkie wymiary , dostępne poręcze uchwyty oraz długi czas pracy na akumulatorze.
Kasy fiskalne POSNET Mobile i POSNET ERGO mogą być ładowanie przez złącze USB.

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna to urządzenie współpracujące z komputerem. Nie jest bowiem urządzeniem samodzielnym jak kasa fiskalna, a częścią systemu sprzedaży. Zadaniem drukarki fiskalnej jest zbieranie informacji o obrocie handlowym i zapisywanie ich w pamięci fiskalnej. Funkcję zewnętrznego systemu sprzedaży pełni najczęściej komputer z oprogramowaniem sprzedażowym np.. :
SubiektNEXO lub SubiektGT

Drukarka fiskalna umożliwia zafiskalizowanie paragonów bezpośrednio z programu magazynowo-księgowego.

Wdrożenie drukarki fiskalnej jest rozwiązaniem droższym ze względu na konieczność posiadania komputera z odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowym , lub urządzenia typu POS stosowanego w gastronomii.

Instalację drukarki fiskalnej zalecamy klientom posiadającym bardzo rozbudowane bazy towarów pod względem ilościowym , jak i klientom którzy dokonują częstych zmian w asortymencie.